Joystick pro microbit
V kroužku programování s pokročilými testujeme různé příslušenství. Pokud se osvědčí, pořídíme více kusů a začleníme do výuky.
Joystick:bit obsahuje kromě joysticku a tlačítek také bzučák a vibrační motorek pro zpětnou vazbu. K napájení slouží dvě AAA baterie v držáku připevněném zespodu. Po zadání joystickbit do vyhledávacího pole rozšíření lze v prostředí makecode přidat příkazy pro snadné programování.
Seznámení s joystickem v prostředí makecode usnadňuje pracovní list.
Joystick je možné ovládat i bez použití rozšíření. Piny jsou vyvedeny takto:
Dalších sedm portů je vyvedeno jako GVS (zem, napájení, signál). Poloha joysticku je v obou osách teoreticky reprezentována číslem 0–1023 se středem v 512, v praxi se hodnoty mohou mírně lišit. Praktické je mapování na rozsah například –100 až 100.
Gamepady se mírně liší také v příkazech pro práci s joystickem. Piny jsou vyvedeny obdobně, navíc je na P8 stisk joysticku jako tlačítko P. Rozšiřující knihovnu příkazů nelze vyhledat přímo, do vyhledávacího pole je nutné zadat https://github.com/waveshare/JoyStick
>>> Mapa pokroku (další pracovní listy a popis práce)
>>> Seriál IoT prakticky – robotika (mimo jiné podrobně Joystick:bit V1 s jinak rozloženými piny)
Elecfreaks Joystick:bit V2
Šikovný gamepad modul pro micro:bit jsme koupili u české firmy HW kitchen. Používáme ho pro programování her na microbitu, kreslení nebo dálkové ovládání autíček.Joystick:bit obsahuje kromě joysticku a tlačítek také bzučák a vibrační motorek pro zpětnou vazbu. K napájení slouží dvě AAA baterie v držáku připevněném zespodu. Po zadání joystickbit do vyhledávacího pole rozšíření lze v prostředí makecode přidat příkazy pro snadné programování.
Seznámení s joystickem v prostředí makecode usnadňuje pracovní list.
Joystick je možné ovládat i bez použití rozšíření. Piny jsou vyvedeny takto:
- P0 = bzučák (analog)
- P1 = pohyb v ose x (analog)
- P2 = pohyb v ose y (analog)
- P12–P15 = tlačítka C–F
- P16 = vibrační motorek
Waveshare joystick
Gamepadů jsme testovali více, oslovil nás ještě Waveshare Joystick, který se nám zdál hezčí, ale zespodu trochu píchá a micro:bit z něj trčí ven a není tedy chráněný. Nemá vibrační motorek, naopak má napájení pomocí akumulátoru, který se dá připojením k usb přímo dobíjet. Tlačítka A, B má vyvedena samostatně, díky čemuž se snadněji stisknou.Gamepady se mírně liší také v příkazech pro práci s joystickem. Piny jsou vyvedeny obdobně, navíc je na P8 stisk joysticku jako tlačítko P. Rozšiřující knihovnu příkazů nelze vyhledat přímo, do vyhledávacího pole je nutné zadat https://github.com/waveshare/JoyStick
Další netestované varianty
DF robot gamepad (8 tlačítek, vibrace, nemá joystick)
Yahboom gamepad (joystick, tlačítka, čtyři rgb led)
Kitronik :game controller (šest tlačítek, vibrace, nemá joystick)
Posledně jmenovaný :game controller je jednodušší variantou námi vyzkoušené a osvědčené desky Kitronik :game zip, která má navíc 8×8 rgb led a přímo vybízí k programování her.
>>> Mapa pokroku (další pracovní listy a popis práce)
>>> Seriál IoT prakticky – robotika (mimo jiné podrobně Joystick:bit V1 s jinak rozloženými piny)