Sady součástek pro micro:bit
Tři různé přístupy k připojení součástek, vždy s propracovaným návodem.
1) Nepájivé pole a reálné součástky
ElecFreaks micro:bit Starter Kit
Skvělá sada v české verzi s českým manuálem!
Odkaz na český návod v pdf a anglické stránky projektu.
Součástky se zapojují na nepájivém kontaktním poli, vše je vysvětleno v návodu.
Výhoda cenová: za málo peněž hodně součástek, další dokoupíte za pár korun.
Výhoda didaktická: opravdový kontakt s realitou. Žádné skryté součástky, žádné tajuplné příkazy, které už před námi někdo naprogramoval. Vše máme pod kontrolou. Ve větším počtu začátečníků je to ovšem nevýhoda...
Dva články s videem na Nextech.sk (Luboslav Lacko)
- IoT prakticky: BBC micro:bit - jednoduché pokusy s pripojeným hardvérom
- IoT prakticky – micro:bit obsluha udalostí od hardvéru, pripojenie serva a motorčeka
Podobnou sadu (méně součástek, bez plastové krabičky, deska s micro:bitem se k poli připojuje drátky) vyrábí také Kitronik pod názvem Inventor's Kit.
2) Destička a moduly
ElecFreaks micro:bit Basic Kit
Odkaz na český návod v pdf a anglické stránky projektu.
Obsahuje destičku, která se přišroubuje k micro:bitu a pět modulů k připojení pomocí GVS kablíků (smímač nárazu, servo, dioda, potenciometr, tlačítka). Další serva nebo moduly je možné dokoupit (octopus), naopak moduly pasují i do jiných rozšiřujících destiček (např. octopus:bit nebo wukong).
Kit je na pomezí reálného a výukového světa. Součástky jsou sice na speciálních destičkách, ale při programování v makecode není u základních modulů potřeba přidávat žádné rozšiřující bloky, ovládá se pomocí pinů a tak umožňuje pochopit princip. Odpadají problémy se zapojováním a směřuje více na programování.
Podobně se připojují součástky i v kitu - pro chytrou domácnost (např. snímač hluku, teploty, vlhkosti, osvětlení, čerpadlo),
- pro internet věcí (navíc zejména wifi a real time clock – články o IoT a video od eTeacher),
- obdobný je také kutilský kit (mnohem více modulů než Basic Kit).
Grove
Jiné kabely využívá Grove Inventor Kit, na ovládání některých modulů je v MakeCode potřeba přidat rozšíření, moduly se opět dají dokupovat samostatně. Na grove kabely sází i Mi:node kit, rozšíření má vlastní.
Vtipný přístup nabízí výuková sada Edu:bit, ve které jsou moduly nejprve napevno a není nutné zapojovat vůbec nic, pro tvoření větších projektů je možné moduly odlomit a připojovat pomocí kabelů grove. Do MakeCode je opět potřeba přidat vlastní rozšíření. K sadě jsou přibaleny i herní plány a další materiály. Videopopis natočil Luboslav Lacko.
Nezha = senzory PlanetX
ElecFreaks vyrábí také desku/sadu Nezha kompatibilní s kostkami Lego, ke které se připojují senzory PlanetX. Podrobný popis senzorů včetně programování v Pythonu.
3) Banánky v kufříku
ElecFreaks micro:bit Experiment Kit
Odkaz na anglické stránky projektu.
Praktický kufřík plný součástek, které se vám neztratí. Propojují se pomocí kablíků s banánky, zapojený obvod se dá zavřít a odnést. Microbit se jednoduše zasune do konektoru. Pokud by součástky nestačily, je možné připojit další pomocí pinů. Kit si dobře uvědomuje, že je výukový a nestydí se za to.
Článek s videem na Nextech.sk (Luboslav Lacko)
BONUS: Krokodýli
Monk Makes destičky
Součástky na jednotnivých destičkách, připojují se pomocí kabelů s krokosvorkami přímo k micro:bitu. Jednoduché a didakticky vhodné, nepotřebují žádnou speciální desku ani speciální rozšíření do MakeCode. Pro první seznámení se součástkami ideální!
Velmi se osvědčil RGB modul, míchání barev propojuje fyziku a kódování barev v informatice, dobře vypadá i relé, potenciometr, 7-segment a další.
ALE! V současné době se u nás velmi těžko shání (něco málo tu).